TAŞINMAZ REHNİ – İPOTEK

Ayni haklara dolayısıyla bir ayni hak olan taşınmaz rehnine (ipotek) hakim olan başlıca iki ilke belirlilik ve açıklık ilkesidir. Ayni hakların temel özelliğinin herkese karşı ileri sürülebilir olmasından kaynaklanan ve bu nedenle ayni hakkın herkes tarafından bilinmesi gerekliliği açıklık ilkesini, açıklık ilkesi ile hak sahipleri dışında da üçüncü kişilere eşya üzerinde ayni bir hak olduğu gösterilmekte ve üzerinde ayni bir hak sahipliği bulunan eşyanın ne olduğunun herkes tarafından anlaşılabilir kesin çizgilerle belirtilmesi gerekliliği de belirlilik ilkesini meydana getirmektedir. Bu iki ilke sayesinde taşınmaz rehnin sınırları belirlenmekte ve üçüncü kişiler tarafında bilinebilmektedir. Bu yazımızda taşınmaz rehni  yani diğer adıyla taşınmaz ipoteğini inceleyeceğiz.

Çalışmamızın konusunu taşınmaz rehninde belirlilik ilkesi ve açıklık ilkesi oluşturmaktadır. İki ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde taşınmaz rehni ve taşınmaz rehninin türleri olan ipotek, ipotekli borç senedi ve irat senedi incelenmiştir. Açıklık ve belirlilik ilkelerinin incelendiği çalışmamızın ikinci bölümünde ise taşınmaz rehni kapsamında belirlilik ilkesi ve taşınmaz rehni kapsamında açıklık ilkesi incelenerek çalışma sonlandırılmıştır. Çalışmamızın tamamı pdf formatında eklenmiştir. Taşınmaz rehni gibi uzmanlık gerektiren durumlarda konun uzmanı bir avukat ile iletişime geçmeniz tavsiye ederiz.

Rehin, bir borcun var olan bir sözleşmeye göre ödenmemesi veya tahsil edilememesi ihtimalinde, bu söz konusu alacağın tahsil edilmesi amacıyla alacaklıya bir malın teminat olarak gösterilmesidir

taşınmaz rehninde belirlilik ve açıklık ilkesi

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir